David Nolan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

David Fraser Nolan (ur. 23 listopada 1943, zm. 21 listopada 2010) – amerykański polityk, jeden z założycieli Partii Libertariańskiej. Znany także ze stworzonego przez siebie wykresu określającego preferencje polityczne, nazwanego od jego imienia diagramem Nolana. Test jest popularny do dzisiaj i rozprowadzany pod nazwą The World's Smallest Political Quiz.

David Nolan podczas wyborów do senatu w 2010
Podział dwuosiowy na podstawie diagramu Nolana

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Waszyngtonie i dorastał w Maryland. W czasie swojej nauki w szkole średniej zainteresował się twórczością Ayn Rand oraz Roberta Heinleina. Studiował politologię na Massachusetts Institute of Technology. Był jednym z organizatorów akcji M.I.T. Students for Goldwater podczas prezydenckich wyborów w 1964, która miała promować kandydaturę senatora Barry'ego Goldwatera.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Nolan był aktywnym członkiem Young Americans for Freedom oraz Young Republicans. Kiedy jednak nadeszła prezydentura Richarda Nixona, David bardzo zawiódł się na polityce Partii Republikańskiej. W 1971 napisał przełomowy artykuł do gazety The Individualist, zatytułowany The Case for a Libertarian Political Party. W tym samym roku, z grupką przyjaciół w Kolorado, zdecydował o założeniu nowej partii, która miałaby na celu obronę wolności jednostki. Przez kolejne cztery miesiące, kontaktowali się z wieloma libertarianami w kraju, aż wreszcie 11 grudnia 1971 roku – w salonie Davida – została założona Partia Libertariańska.

W 1999 Międzynarodowe Centrum Biograficzne wybrało Nolana do grona dwóch tysięcy najwybitniejszych intelektualistów XX wieku[1].

Zmarł na udar w Tucson, w wieku 66 lat[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michał Kozera: Libertarianizm: teoria, praktyka, interpretacje. Lublin: UMCS, 2010, s. 162. ISBN 978-83-227-3104-8.
  2. OUR VIEW: Great defender of freedom passes on (poll) – The Gazette (Colorado Springs, CO) | HighBeam Research [online], www.highbeam.com [dostęp 2017-11-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-30] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]